Szalejąca inflacja, nieustannie spadające oprocentowanie lokat bankowych i inne perturbacje na rynkach finansowych spowodowały, że wielu Polaków którzy dysponują wolnymi zasobami gotówki nie tylko nie widzi obecnie wielu opcji na jej pomnożenie, ale nawet musi brać pod uwagę iż w dłuższym czasie ich oszczędności tracą na wartości. Gorączkowo poszukują oni zatem alternatywnych opcji na ulokowanie swego kapitału.

Wśród niewielu możliwości jakie w dzisiejszych czasach pozostały, a które nie obligują do zostania ekspertem od rynków finansowych, jest kupno lub wybudowanie budynku z mieszkaniami na wynajem. Sytuacja na rynku mieszkaniowym jest w dalszym ciągu niewesoła. Wciąż brakuje mieszkań dla młodych rodzin, a należy jeszcze przy tym pamiętać, że stale przyjeżdżają do Polski imigranci zarobkowi, którzy również muszą gdzieś pomieszkiwać. Polska jest takim krajem, w którym nieruchomości zawsze były brane za jedną z najlepszych opcji jeśli chodzi o ulokowanie swego majątku.

Już od dawna widać, że kto ma pieniądze, ten kupuje mieszkania (zarówno nowe jak i z rynku wtórnego) po to, by je komuś wynająć. Niektórzy biorą kredyty na wykup czy budowę domów, bo mogą oczekiwać, że zyski z wynajmu pokryją im raty kredytu. Jednak co zrobić w sytuacji kiedy ma się takich mieszkań kilkanaście, albo zlokalizowane są one w odległych miejscowościach (a przecież inwestorzy lokują swe środki także w mieszkania w popularnych ośrodkach turystycznych)?

Odpowiedzią na to jest zatrudnienie profesjonalisty. Kimś takim jest zarządca nieruchomości (więcej znajdziesz tutaj). Jest to osoba, która doskonale zna realia rynku nieruchomości, jest zapoznana z przepisami, ma dojścia do wielu podwykonawców których trzeba zatrudniać do utrzymania takich nieruchomości (np. firmy sprzątające, ogrodnicze, firmy od wywozu śmieci itp.). Szczególnie na początku swej przygody z wynajmowaniem mieszkań warto zaangażować zarządcę nieruchomości. Wynika to z braku doświadczenia inwestora, nieznajomości tematyki. Potrzebny jest mu ktoś, kto poprowadzi go w tej trudnej materii. A kiedy już pozna się korzyści płynące z zatrudnienia zarządcy nieruchomości to trudno będzie sobie wyobrazić, żeby można było się bez niego obejść.