Jakakolwiek osoba, która ledwie co pobudowała własny dom, potrafi egzystować sobie ze świadomością iż zrazu jakiś czas będzie mieć spokój i mało będzie przy tego rodzaju obiekcie czynić. Absolutnie odmiennie ma się to odnośnie dawniejszych budowli. Ktokolwiek, kto np. przejął takie domostwo w spadku, potrafi mówić o olbrzymim szczęściu, bo nie będzie musiał trwonić setek tysięcy złotych na budowę budynku, czy też zapożyczać się na dziesięciolecia aby go wystawić. Jednak niewątpliwie będzie potrzebował podobny dom odremontować, jeśli śni mu się życie na przedniejszym poziomie.

Jest popularnie oczywistym, że parę dziesięcioleci temu nie budowało się z tak pierwszorzędnej klasy surowców jak to ma miejsce obecnie. Nie jedynie chodziło o powody pieniężne, a dosłownie o tak prozaiczną sprawę jak dostępność czegokolwiek z budulców do nabycia, by dokończyć swoją budowę. Efektem tego mnóstwo starszych budynków powinna zostać teraz odnawiana. Szereg remontów wiąże się do modernizacji różnorodnych instalacji i armatury w środku budynku, wymienienia posadzek oraz naprostowania ścian, jednakże niejednokrotnie wymagany jest także remont przewodu kominowego.

Naprawa przewodu kominowego może być w szczególności przydatna w sytuacji, kiedy przewiduje się modernizację centralnego ogrzewania (więcej o tym). Coraz częściej staje się to jeden z najpilniej rozważanych wariantów remontów, gdyż jest duża presja na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Taka reperacja komina może pociągać za sobą potrzebę wyfrezowania przewodu kominowego, co ma związek z instalacją nowoczesnego wkładu kominowego, nieodzownego dla nowoczesnych modeli kotłów. Zrobione według dawnych procedur kominy zwyczajnie nie potrafią sprostać wymaganiom współczesnych pieców C.O.

Kapitalny remont domu może być wart bodaj dziesiątki tysięcy złotych. W wielu okolicznościach jest to nazbyt sporo by urzeczywistnić taki plan za jednym zamachem. Zatem planuje się renowację budynku w rozłożeniu na lata, w każdym roku prowadząc najkonieczniejsze roboty. Po dokonaniu remontu możemy posiadać wszelako świadomość, że będzie można w nim mieszkać bez wyraźniejszych strapień latami, zaś następna renowacja może być poniekąd utrapieniem naszych dzieci.